Lipšicove sprisahanie skutočne existuje

Autor: Pavol Pavlík | 30.1.2012 o 12:43 | (upravené 30.1.2012 o 14:28) Karma článku: 16,17 | Prečítané:  10159x

Minister vnútra Daniel Lipšic pred pár dňami odvážne uviedol, že dlhé roky existuje medzi politikmi naprieč spektrom dohoda. Podľa nej korupčné kauzy týkajúce sa politických strán a zainteresovaných ekonomických skupín sa nebudú vyšetrovať. Takúto dohodu nazývam sprisahaním. Zločineckým. Pripomeniem dôkaz, že je to naozaj tak.

V novembri roku 1999 mi ako politickému reportérovi televízie Markíza jeden z poskokov Mikuláša Dzurindu priniesol kópiu dvoch zmlúv medzi firmou Siemens a firmou pokladníka KDH TV COM za približne 30 miliónov korún. Firma TV COM bola priamo integrovaná do KDH a zamestnávala oficiálne straníckych funkcionárov. Na základe spomínanej zmluvy mala vykonať práce v súvislosti s projektom Verejného osvetlenia Bratislavy. Zmluvy boli z 15. júna 1996 a z 30. septembra toho istého roku a išlo v nich napríklad o „čiastočný inžiniering stavebnej činnosti a čiastočnú marketingovú realizáciu stavebnej realizácie". Nádherný jazyk, že? Zmluvy však mali jednu podstatnú chybičku. Siemens sa totiž víťazom „verejnej súťaže" na modernizáciu verejného osvetlenia Bratislavy stal až v druhej polovici októbra!

Z tohto prípadu sa stala obrovská kauza. Podľa všetkých objektívnych kritérií išlo o jeden z najčistejších prípadov gorilieho klientelizmu v našich dejinách. Politická strana dostala na tú dobu obrovské peniaze od firmy v čase, keď ešte nebola ani len vyhlásená verejná súťaž. Pre tých, ktorí nie sú z Bratislavy alebo si už na to obdobie veľmi nepamätajú, pripomínam, že KDH významne spolurozhodovalo o všetkých záležitostiach hlavného mesta a malo kľúčový vplyv aj na rozhodovanie komisie. Siemens vyplatenie peňazí bez problémov priznal. Zdalo by sa teda, že vyšetreniu prípadu a potrestaniu komunálnych zlodejov a ich klientov nič nebude brániť.

Samozrejme, stala sa figa borová. Neviem už, ako to presne znelo, ale neskoršie rozhodnutie polície bolo asi v tom duchu, že žiaden trestný čin sa nestal. Hoci boli k dispozícii všetky dôkazy! Pritom ministri vnútra v tom čase pochádzali z SDK, respektíve SDKÚ. Teda z klanu, ktorý mi na začiatku ako novinárovi spomínané zmluvy poskytol s jediným zámerom - poškodiť KDH. A veľmi ich hnevalo, že som im neskočil na lep. Ale o tom možno niekedy inokedy.

Tento text nie je o KDH, ale o systéme. O gorilých chlpatých rukách. A tie u takzvanej pravice (hoci gorila je dnes aj o ľavici) začali mocnieť na zlodejstvách v samospráve hlavného mesta. Ešte dávno, za Mečiara.

Keď som sa ako novinár snažil na magistráte získať o prípade podrobnejšie informácie, posadil si ma do kancelárie jeden vplyvný predstaviteľ. Najprv bol členom DÚ, potom aj SDK a SDKÚ. Medzi štyrmi očami mi povedal dve veci. Prvá, že : „tie k..y kádéhácke nás vtedy (v roku 1996) oj..li, lebo tento zárobok nám zatajili". A druhá vec, a to som si zapamätal dodnes: „Pán redaktor, musíte pochopiť, že Mečiar nás chcel zničiť. Potrebovali sme (DÚ, KDH, DS, pozn. aut.) ekonomicky prežiť. Jedinou možnosťou bolo brať provízie z veľkých bratislavských tendrov a predajov. A vždy sme sa spravodlivo delili 3:2:1 (DÚ, KDH, DS, pozn. aut.). Bol to taký príspevok na demokraciu."

Netreba asi nikomu pripomínať, že v kradnutí pokračujú dodnes. A nielen v Bratislave. Je úplne jasné, prečo Mikuláš Dzurinda hovorí, že Gorila pravicu zbližuje. Len nepovedal, že ich chlpaté gorilie ruky zvierajú už od začiatku deväťdesiatych rokov. A veľmi pevne.

 

Text reportáže : http://tinyurl.com/6oysehz

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?